Tabla :: Vclanitev
Vstopi na ER tablo!
Preglej nove objave od tvojega zadnjega obiska na tabli.



Reportaze
Zadnje reportaze:

- report SnowThrill Kanin
- Air & Style 04
- Redbull Of Rails 04
- Celjska koča 05
- Dachstein
- Summerslide 04
- V.S.C. 04 report
- Snurf session report
- USK&ER session
- Race:perspektiva panoge
- report Planner Alm
- report SnowThrill Kanin
- ER Session
- Aesthetiker tour
- GAS-Schleppe
- Snowthrill Kanin 04
- Powderday:Kaprun
- Air&Style 03
- Off Rails
- Goltes Custom
- Waserjump CE #2
- Waserjump CE #1
- Red Bull Soapbox
- EU Summer camp 2003
- Vogel powpow
- Parki v Sloveniji
- Izbirne vsebine: Vogel
- Battle of Falun
- DP Krvavec
- Superdevoluy
- Verbier Xtreme 03
- USA parks - dreamland?
- Zell am See/Kaprun
- ER shirt kontest
- DP v BigAiru

Novosti

- Recenzija: Dropstich
- Intervju: Rene Strgar
- Recenzija: Road to Madness
- film S.V.C. by p@vli
- Fotke V.S.C.04 - Mateja
- Ftoke V.S.C.04 - Klemen
- Slike Snurf Sessiona
- Intervju: Matevz Petek
- Intervju:Domen Bizjak04
- Intervju: Jeremy Jones(FS)
- Intervju: Jeremy Jones(FR)
- Recenzija: Stomping Grounds
- Recenzija: Video Gangs
- Recenzija: Lame
- Recenzija: Brainstorm
- Intervju: Matic Zakrajsek
- Intervju: Tanja Jerman



Povezave
www.x3m-shop.com/

www.Freestyle.si

Ujusansa surf klub

Gostujemo pri: hudezadeve.com! HVALA!

Hrvaska snowboard scena

Backcountry

Sest testov stabilnostni snezne odeje


Chill Out? Raje preverite stabilnost snezne odeje!
V snezno odejo izkopljemo luknjo(prerez), nad zgornjo steno (v strmino) luknje v sneg zapicimo lopato in narahlo vlecemo rocaj lopate proti sebi. Glede na to koliko napora moramo vloziti, da stolp snega zdrsi proti nam lahko ugotovimo, kako dobro so snezne plasti sprijete med seboj. Ce je stolp snega tezko premakniti je odeja stabilna in nevarnost majhna, nato pa lazje kot je sproziti sneg vecja je nevarnost plazov. Preizkus lahko naredimo za vsako plast posebej. Zavedati se moramo, da so rezultati testa uporabne le na pobocjih podobne strmine, visine in orientacije kot pobocje na katerem smo opravili test.

Ce zgladimo zadnjo steno prereza in po njej potegnemo s prstom lahko opazujemo plasti snega. Pri tem pazimo na naslednje:
-sosednje plasti snega razlicnih trdnosti
-zelo mehke plasti
-ce lahko iz katerekoli plasti naredimo kepo iz katere ob stiskanju pritecejo kapljice vode
-plasti ledu
-plast snega, ki se je preobrazil v kroglice, ki lahko delujejo kot lezaji za plaz
-pernate in puhaste kristale
-plasti nepovezanega in sipkega snega
-zracne luknje

Vse nastete lastnosti so lahko potencialno nevarne za plazenje.

1.Test z lopato
Trajanje: 20-60 sekund

Izvedba: je najstarejsi test, ki obstaja ze od pamtiveka, zal je pogosto tudi edini test, ki se ga ljudje naucijo in ki ga ucijo. Ceprav je test dober za ugotavljanje sibkih plasti v snegu pa se ne obnese posebej pri ugotavljanju stabilnosti celotne snezne odeje. Razlog je v tem, da se pri testu uporabi majhen vzorec snega, tezko je pravilno razumeti in prevesti rezultate v realno okolje in sam test je precej subjektiven.

Najprej odkopljemo sneg, da dobimo prerez snezne odeje. V tem prerezu pri straneh izrezemo stolp snega pribljizno enake sirine kot je lopata vse do konca prereza. V zadnjo steno spola, pa zarezemo le nekje od 30-60cm globoko. V to razpoko damo lopato in jo potegnemo proti sebi. Vlecemo celo lopato in ne le za konec rocaja, tako, da lopata ni vzvod za sprozenje plasti. Potem spet zarezemo 30-60cm v zadnjo steno stolpca in test ponavljamo do konca stolpca. Ob tem pazimo na prelome v stolpcu, kjer stolpec zdrsne in ocenimo kaksno silo smo morali uporabiti, da je stolpec zdrsnil: rahlo, zmerno ali mocno. Potem pregledamo se vsak prelom in plast, ki je popustila. Tezava tega testa je, da se zaradi odstranjevanja snega nad sibko plastjo ta zdi mocnejsa, ker mora podpirati se ves sneg nad njo. To je precej tezko upostevati v razlagi tega testa. Vecinoma se nam pri tem testu zdi, da je odeja bolj nestabilna, kot je v resnici. In koncno - zaradi majhne testne povrsine moramo napraviti vec testov, da dobimo obcutek za odejo. Ima pa ta test tudi dve prednosti: uporaben je tudi na ravnini, kjer ostali testi niso in pa je edini test s katerim lahko odkrijemo ivje v snegu.

Prednosti:
Uporaben na ravnini
Z njim lahko odkrijemo ivje v snezni odeji

Slabosti
Ga je tezko interpretirati
Subjektivnost
Potrebno je vec testov zaradi majhnega vzorca
Snezna odeja se zdi manj stabilna kot je v resnici


2. Test s smucjo/boardom
Trajanje: 10-30 sekund

Izvedba: test poteka enako kot prejsnji test, s to razliko za tudi zadnjo stran stolpa snega izrezemo do tal. Z zadnjo stran potem zapicimo smuco ali board in potegnemo proti sebi. Test je bolj zanesljiv vendar ima iste slabosti kot zgornji test.

Prednosti:
Uporaben na ravnini
Z njim lahko odkrijemo ivje v snezni odeji

Slabosti
Ga je tezko interpretirati
Subjektivnost
Potrebno je vec testov zaradi majhnega vzorca

3. Obtezitev stolpa
Trajanje: 30-60 sekund

Izvedba: test uporabljajo napovedovalci plazov, ki zelijo izvedeti koliko dodatnega snega je potrebno, da se bo sprozil plaz. Test je obenem tudi merljiv, lahko rezultatom pripisemo stevilko. S testom pravzaprav simuliramo kaj se dogaja med snezenjem. Izberemo pobocje z vsaj 30 stopinj naklona. V pobocju popolnoma izoliramo stolp snega, ni vazno kako velik. Na ta stolp potem pazljivo polagamo bloke snega iste povrsine, kot je sam stolp, dokler stolp ne zdrsne. Ob tem lahko tudi izmerimo koliko snega smo nalozili na stolp preden je zrsnil. Test nima nobenih slabosti prejsnjih dveh testov, je pa precej bolj zamuden.

Prednosti:
Dober za napoved, koliko dodatnega snega mora zapasti da bo pobocje plazilo
Enostaven za interpretacijo
Je merljiv

Slabosti:
Terja precej casa
Majhen vzorec = moramo napraviti vec testov
Moramo oceniti gostoto snaga,ki ga polagamo na stolp

4. Otrok podre kupcek
Trajanje: 30-60 sekund

Izvedba: spet popolnoma izoliramo stolp snega, tokrat ga odrezemo tudi cisto spodaj. Stolp naslonimo na ramo in z roko potrepljamo po snegu kot bi trepljali otroka po hrbtu, da podre kupcek. Bolj kot moramo nagniti stolp in mocneje kot moramo trepljati z roko bolj stabilna je snezna odeja. Test je zelo uporaben za pridobivanje obcutka za stabilnost snezne odeje, obenem pa je to tudi njegova slabost: brez obcutka je zelo tezko povedati, kaj posamezen rezultat pomeni.

Prednosti:
Dober za ucenje
Premeren za vse tipe sibkih plasti
Z njim pridobimo obcutek za sneg

Slabosti:
Za interpretacijo rezultatov so potrebne izkusnje
Majhen vzorec= moramo napraviti vec testov

5. Rutshblock Test
Trajanje: 1-2 minute

Izvedba: ta test je s svojimi razlicicami postal standard za vse, ki se profesionalno ukvarjajo z napovedovanjem plazov z izdelavo prerezov. Glavna prednost je v tem, da pri testu uporabljamo vecjo povrsino snega kot pri ostalih testih in tako izravnamo lokalne posebnosti v snezni odeji. Poleg tega je test merljiv in je njegove rezultate enostavno interpretirati in koncno test pravzaprav posnema realno dogajanje med tem ko se boarder spusca po pobocju.
Na pobocju z vsaj 30 stopinj naklona izoliramo blok snega dolzine (pravokotno na naklon) priblizno 2 metra in sirine (vzporedno z naklonom) 1.5 metra. Blok lahko izoliramo s snezno zago, lopato ali kar z boardom, kar pa seveda traja dlje. V koncni fazil lahko blok tudi odkopljemo z lopato. Ko je blok izoliran preprosto stopimo na blok z boardom na nogah in skacemo po njemu vedno mocneje, dokler se blok ne vda in zdrsne. Vecinoma se uporablja sedem stopenjska lestvica, pri kateri visje stevilke pomenije bolj stabilno snezno odejo:

1- Blok zdrsne med samim odkopavanjem
2- Blok zdrsne takoj, ko stopimo nanj
3- Blok zdrsne po rahli boremenitvi z boardom
4- Blok zdrsne po enem rahlem poskoku
5- Blok zdrsne po enem mocnem poskoku
6- Blok zdrsne po vecih mocnih poskokih
7- Blok sploh ne zdrsne

Prednosti:
Zaradi vecjega vzorca je bolj zanesljiv
Ponazarja kaj se dogaja med boardanjem na pobocju
Je enostaven za interpretacijo
Je merljiv

Slabosti:
Ce nimamo snezne zage traja nekaj casa, da blok snega ločimo od ostalega snega

Board/Ski Block test je podoben Rutschblockovemu testu, s to razliko, da zadnjo steno bloka pustimo povezano z snegom. Tako, ko skacemo po bloku preizkusamo tako trdnost kloze kot stabilnost plasti. Pri tem mesamo jabcke in ananase, ker plazovi nastanjejo zaradi sibkih plasti, trdnost oz. povezanost odeje med sabo pa je odvisna tudi od raznih »sider« na pobocju kot so skale, drevesa itd... in se razlikuje od kraja do kraja. Testa lahko dasta zelo razlicne rezultate. Recimo, ce imamo zelo sibko plast pod 15 cm debelo zmrznjeno trdo odejo in ne locimo bloka tudi zadaj tudi po mocnem skakanju ne bomo prekucnili bloka, ob popolni osamitvi pa bo blok zdrsnil skoraj takoj.


6. Rutschkiel test
Trajanje: 1-2 minute

Izvedba: je po izvedbi popolnoma enak kot pri Rutschblockov testu, s to razliko da namesto pravokotnega bloka osamimo trikotnik z enim kotom obrnjenim proti strmini.

Prednosti in slabosti:
Glej Rutschblockov testu